Blog stylowe wnętrza

Porady wnętrzarskie, Nowości, Inspiracje, Recenzje
Jak działa osuszacz powietrza?

Coraz częściej możemy usłyszeć, że zakup osuszacza powietrza to dobra inwestycja, a my będziemy z niej zadowoleni latami. Warto więc zastanowić się nad tym, jak działa takie urządzenie i jakie są rzeczywiste szanse na to, aby za jego pośrednictwem poradzić sobie z nadmiarem wilgoci.

Osuszacz powietrza – zasada działania

O tym, jak poważnym problemem jest wilgoć, nie trzeba dziś chyba nikomu przypominać. W wielu domach i mieszkaniach pojawia się zresztą nie tylko w łazience i kuchni, ale również w innych pomieszczeniach. Może mieć wiele źródeł. Zwykle zwraca się w tym kontekście uwagę na brak odpowiedniej izolacji oraz błędy popełnione podczas tworzenia wentylacji. Za problemy z wilgocią odpowiadają jednak również zbyt szczelne okna, niesprawne instalacje, a nawet niewłaściwa hydroizolacja budynku. Chcąc jej zapobiec, należy pamiętać przede wszystkim o odpowiednim wietrzeniu oraz ogrzewaniu pomieszczeń. Może się jednak okazać, że tego rodzaju środki zaradcze nie będą skuteczne. W takim wypadku pojawia się ryzyko tworzenia się pleśni oraz grzybów. Rozwiązaniem może okazać się osuszacz powietrza.

Osuszacz powietrza jest zalecany do każdego pomieszczenia, w którym naturalna wentylacja nie zdaje egzaminu. Jego naczelnym zadaniem jest eliminowanie nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu. Osuszacze zasysają wilgotne powietrze i skraplają je. Sposób ich funkcjonowania różni się zresztą w zależności od tego, jaki sprzęt zostanie przez nas wybrany. Osuszacze kondensacyjne pobierają powietrze wykorzystując w tym celu wentylator, a następnie przepuszczają je przez filtr i doprowadzają bezpośrednio do układu chłodzenia. Jeśli wykorzystujemy model absorpcyjny, powietrze znajdujące się w pomieszczeniu trafia do rotatora. Ten jest pokryty substancją higroskopijną, która odpowiada za wchłanianie wilgoci.

Dodatkowe informacje na temat funkcjonowania osuszaczy powietrza znajdziesz w tym wpisie.

Rodzaje osuszaczy powietrza

Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów osuszaczy powietrza. Szukając najlepszego rozwiązania można więc brać pod uwagę nie tylko koszt ich zakupu, ale i nasze indywidualne preferencje. Ważnym kryterium różnicującym kolejne modele jest choćby ich wielkość. Dużą popularnością cieszą się miniaturowe osuszacze powietrza, choć w sprzedaży nie brakuje także większych maszyn, przeznaczonych przede wszystkim do pracy w dużych pomieszczeniach. Modele stworzone z myślą o osuszaniu powietrza w biurach i mieszkaniach są szczególnie interesujące. Mają kompaktowe rozmiary, producenci stawiają jednak również na ciekawy design. Wiele osuszaczy może stanowić więc element dekoracyjny. Praca tego rodzaju rozwiązań jest cicha, a one same zużywają niewiele energii.

Najpopularniejsze typy osuszaczy powietrza

Na rynku dostępne są różne rodzaje osuszaczy powietrza, które różnią się między sobą pod względem funkcjonalności, wydajności i budowy. Wymienić można tu między innymi:

  1. Osuszacze kondensacyjne – to grupa urządzeń, która opiera się na zasadzie działania kondensacji. Ich działanie polega na pobieraniu wilgotnego powietrza z pomieszczenia, które następnie sprawia, że powietrze stygnie i ulega kondensacji na wymienniku ciepła. Woda gromadzi się w zbiorniku, a suche powietrze powraca do pomieszczenia. Osuszacze kondensacyjne dobrze sprawdzają się w przypadku wysokiej wilgotności powietrza.
  2. Osuszacze adsorpcyjne – wykorzystują materiały adsorbujące (np. żel krzemionkowy) do pochłaniania wilgoci z powietrza. Powietrze przepływa przez wkład adsorbujący, gdzie wilgoć zostaje związana przez materiał. Następnie powietrze jest ogrzewane i ponownie wprowadzane do pomieszczenia. Osuszacze adsorpcyjne są bardziej wydajne w niższych temperaturach niż osuszacze kondensacyjne.
  3. Osuszacze chłodnicze – są szczególnie polecane do zastosowań przemysłowych, gdzie niezbędne jest uzyskanie bardzo niskiego poziomu wilgotności.

Powyżej omówiliśmy najpopularniejsze typy osuszaczy powietrza. Jednak to, który wybierzemy zależy głównie od  naszych indywidualnych potrzeb i sytuacji.

Optymalny wybór osuszacza

Przy wyborze osuszacza powietrza warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  1. Powierzchnię pomieszczenia, w którym chcemy stosować urządzenie. Osuszacz powietrza powinien mieć moc dostosowaną do wielkości pomieszczenia, aby skutecznie usuwać wilgoć. Zwykle zaleca się, aby wydajność osuszacza powietrza wynosiła około 10-15 litrów na dobę na każde 30-40 metrów kwadratowych powierzchni pomieszczenia. Dlatego też, jeśli nasze pomieszczenie ma około 20 metrów kwadratowych, osuszacz powietrza o mocy 5-7 litrów/dobę powinien być odpowiedni. Należy również pamiętać, żeby nie kupować urządzenia o zbyt małej mocy, ponieważ w przeciwnym razie nie będzie ono w stanie skutecznie usuwać wilgoci z powietrza.
  2. Istotna jest wilgotność panująca w pomieszczeniu – im wyższa, tym większą moc osuszacza powietrza powinno się wybrać. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić około 40-60%. Wysoka wilgotność może powodować problemy zdrowotne i uszkodzenia przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu, dlatego ważne jest, aby utrzymać odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu za pomocą osuszacza powietrza.
  3. Warto zwrócić uwagę na to, czy osuszacz ma funkcję odwilżania, którą warto wykorzystać w sezonie zimowym.
  4. Warto sprawdzić, ile wody może pomieścić pojemnik na skroploną wodę i jakie koszty będzie miało korzystanie z urządzenia (np. koszty energii elektrycznej).

Tak w rzeczywistości to nasze indywidualne potrzeby decydują, który osuszacz powietrza będzie najlepszym wyborem. Możemy kierować się powyższymi wskazówkami, jednakże nie zapominajmy także o preferencjach innych użytkowników domu.

Jak używać osuszaczy powietrza?

Jeśli planujesz zakup osuszacza powietrza, warto poznać zasady jego użytkowania.

Przede wszystkim, warto wybrać odpowiedni model osuszacza powietrza. Musi on mieć odpowiednią moc, aby poradzić sobie z wilgotnym powietrzem.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj osuszacza – można wybrać model chłodzący (z kompresorem). Wybór zależy od potrzeb użytkowników, ale warto też zastanowić się nad kosztami energii, jakie będziemy ponosić.

Osuszacz powietrza stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach, gdzie występuje nadmiar wilgoci. Może to być kotłownia, pralnia lub piwnica. Osuszacz powietrza może jednak być również używany w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie występuje zbyt wysoka wilgotność. Musi być jednak stosowany z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta.

Ważne jest, aby osuszacz powietrza był prawidłowo ustawiony. Zwykle umieszcza się go w centralnym punkcie pomieszczenia, ale nie warto również go umieszczać za blisko ściany, ponieważ to ograniczy skuteczność urządzenia. Najlepiej umieścić go w pomieszczeniu, które posiada okno lub drzwi, aby umożliwić swobodne przepływanie powietrza.

Nie należy zapominać o czyszczeniu urządzenia. Zadaniem osuszacza powietrza jest usuwanie wilgoci z powietrza, więc musi on być bardzo skuteczny. W przypadku zalegania kurzu na urządzeniu skuteczność może się zmniejszyć i osuszacz powietrza przestanie działać sprawnie. W zależności od modelu należy również co jakiś czas wymieniać filtr.

Elektryczny czy chemiczny osuszacz powietrza?

Zdecydowanie największymi wadami chemicznych osuszaczy powietrza są wysokie koszty zakupu oraz eksploatacji (wkłady wymienne są drogie). Ich działanie nie jest także w pełni skuteczne i zależy od wielu czynników takich jak ilość wilgoci w powietrzu lub odpowiednia temperatura. W zależności od jakości zastosowanego osuszacza chemicznego efekt jego stosowania może być niewystarczający. Po pewnym czasie musimy też wymienić wkład, którym wypełniony jest osuszacz (o czym trzeba pamiętać). Osuszacze chemiczne są jednak często wykorzystywane w garażach, piwnicach, składach i magazynach czy przedsionkach oraz pokojach we względnych niskich budynkach, ponieważ nie wymagają one stałego dozoru. Osuszacze chemiczne także nie pobierają prądu i są bezpieczniejsze np. w przypadku zwarcia nie dojdzie do zapłonu pomieszczenia.

Elektryczne osuszacze powietrza wykorzystują nowoczesną i zaawansowaną technologię, która jest w stanie skuteczniej pozbyć się wilgoci z powietrza, a jednocześnie działa cicho i skutecznie. To urządzenie, które polepszy komfort życia w przedsięwzięciu domowym oraz poprawi jakość powietrza. Elektryczne osuszacze powietrza na rynku to nie tylko urządzenia, które skutecznie pozbywają się wilgoci i zmniejszają stopień wilgotności względnej – są to również urządzenia, które jednocześnie mogą eliminować zanieczyszczenia i zapewniać czystsze powietrze, co w konsekwencji może nie tylko zapobiegać szkodliwym chorobom, ale też przeciwdziałać powstawaniu alergii i chorób powodujących zwężenie oskrzeli.