Blog stylowe wnętrza

Porady wnętrzarskie, Nowości, Inspiracje, Recenzje
Jak oszczędzać w 2021 roku – skuteczne metody na podreperowanie domowego budżetu

Czy warto oszczędzać? Zdecydowanie, zwłaszcza w czasie pandemii! W końcu nigdy przyszłość nie była tak niepewna jak w tym roku, a poduszka finansowa może okazać się ratunkiem w czasie kryzysu. Na czym można oszczędzać w codziennym życiu? Jakie narzędzia są do tego przydatne?

Korzystaj z aplikacji

Chcąc zacząć oszczędzać warto wspomóc się technologią. Obecnie dostępnych jest wiele aplikacji, dzięki którym jeszcze łatwiej można zarządzać domowym budżetem. Aplikacje do oszczędzania porównują oferty sklepów oraz wyświetlają promocje i najlepsze okazje. Przy ich pomocy można także stworzyć plan oszczędzania, a następnie łatwo zarządzać domowym budżetem. Warto planować wydatki i korzystać z tego typu narzędzi, gdyż dzięki nim widoczne są postępy, a to działa motywująco.

Oszczędzaj pieniądze i środowisko

Oszczędności warto szukać w najbardziej oczywistych rzeczach, takich jak woda czy prąd. Nie nastawiaj więc prania z jedną bluzką i pamiętaj, by gasić światło w pomieszczeniach, w których nie ma nikogo z domowników. Masz cieknący kran? Wymień uszczelkę lub napraw go jak najszybciej. Często zmywasz duże ilości naczyń? Może warto zastanowić się nad zakupem zmywarki. Takie prozaiczne czynności mogą przynieść spore oszczędności w skali roku. Tutaj duże pole do popisu mają rodzice. Dzieci bowiem często zapominają o tym, by zakręcać wodę gdy nie jest ona potrzebna czy gasić światło. Warto uczyć je oszczędzania pieniędzy już od najmłodszych lat. Szczególnie, że dzięki prostym rzeczom można zrobić wiele dla środowiska. Zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach lepiej zainwestuj w dzbanek filtrujący – wyjdzie nie tylko taniej, ale także ekologicznie.

A może konto oszczędnościowe?

O tym, że nie opłaca się trzymać pieniędzy w skarpecie wie dziś chyba każdy. Jednak jaki produkt bankowy najlepiej wybrać, by pieniądze były bezpieczne i mogły przynieść jakiś zysk? Dla tych, którym zależy na elastyczności i możliwości regularnego odkładania pieniędzy, świetną opcją jest konto oszczędnościowe. Konta te nieco różnią się warunkami, w zależności od banków, jednak ich ogólne założenia są dość podobne. Pozwalają na regularne odkładanie nawet niewielkich kwot z możliwością ich wypłacania w razie konieczności. W takim razie w czym konta oszczędnościowe są lepsze od tradycyjnych kont osobistych? Przede wszystkim w tym jak działają na nas pod względem psychologicznym. Jak sama nazwa wskazuje – takie konto służy do oszczędzania pieniędzy, a więc nikt kto je posiada nie będzie traktował go jak normalnego konta, z którego może robić zakupy. Ponadto założenie takiego konta daje dodatkową motywację do odkładania pieniędzy.

zapiski

Dużo drukujesz? Wybierz alternatywy!

Każdy wie doskonale ile kosztuje utrzymanie urządzenia drukującego. Jednak wielu ludzi nie ma świadomości, że mogą oni w bardzo prosty sposób zrobić duże oszczędności, stosując zamienniki do drukarek. Zamienniki bardzo często są odradzane z uwagi na ich wątpliwą jakość. Jednak kupując u sprawdzonego sprzedawcy np. w sklepie internetowym Artjet, mamy gwarancję, że otrzymujemy towar najlepszej jakości, który pochodzi bezpośrednio od producenta zamienników. Alternatywne materiały to dzisiaj pierwszoplanowa metoda oszczędzania w domach i firmach. Warto zainteresować się tym tematem, albowiem możemy w skali roku zaoszczędzić sporą sumkę.

Spontaniczność nie sprzyja oszczędzaniu

Nie bez powodu warto planować budżet na każdy miesiąc. Spontaniczne wydatki mogą okazać się zgubne – bardzo łatwo stracić nad nimi kontrolę i zacząć tracić pieniądze, które miały zostać odłożone. Najlepiej od razu po wpłynięciu wypłaty zapisać wszystkie wydatki stałe oraz te, które są niezbędne w danym miesiącu. Następnie oszacować jaka kwota będzie potrzebna na życie oraz ile jesteśmy w stanie odłożyć. Oszczędzania nie warto przesuwać w czasie. Pieniądze, które mają być oszczędnościami najlepiej przelać na osobne konto już na początku miesiąca. Później łatwiej je wydać na nieplanowane wydatki, a to co już odłożymy po prostu trudniej ruszyć bez zastanowienia.

Taniej nie znaczy gorzej

Będąc na zakupach odruchowo kupujesz droższe produkty wierząc, że ich jakość jest lepsza? Nie zawsze jest to dobry tok rozumowania. Warto wypróbować marki własne różnych marketów, gdyż ich skład oraz jakość często nie różnią się od droższych odpowiedników, a ceny są niższe. Nawet kiedy przy pojedynczym produkcie zaoszczędzisz kilkadziesiąt groszy, to robiąc regularnie zakupy jesteś w stanie odłożyć większą kwotę w skali miesiąca. Oczywiście nie oznacza to, że nie warto od czasu do czasu zainwestować w coś droższego. Jeśli możesz kupić kurtkę, która posłuży Ci przez kilka lat to oczywiście będzie ona lepszym wydatkiem niż ta na jeden sezon. Wniosek jest prosty – zarówno wydawać, jak i oszczędzać pieniądze należy z głową.