Blog stylowe wnętrza

Porady wnętrzarskie, Nowości, Inspiracje, Recenzje
Jaka szafa do salonu

Szafa jest jednym z ważniejszych mebli w naszym mieszkaniu. Można ją umieszczać niemal w każdym wnętrzu, zarówno w garderobie jak i w sypialni lub tez w przedpokoju a nawet w salonie.

Coraz częściej jednak szafa lokowana jest właśnie w pokoju dziennym, salonie. Najczęściej jednak jest to efekt konieczny, głównie ze względu na niewielkie mieszkanie, brak lub nieduży metraż sypiali albo nagromadzenie wielu rzeczy co zmusza do postawienia więcej niż jednej szafy. Powodów jest wiele, mogą być one przeróżne. Jednak  bez względu na wszystko, czy umieszczenie szafy w salonie jest dobrym rozwiązaniem? Jaką szafę powinniśmy wybrać aby nie zawadzała i stanowiła jednocześnie funkcjonalny element dekoracyjny?

Choć salon nie jest najlepszym miejscem do przechowywania odzieży to jednak umieszczenie w nim szafy często stanowi konieczność (o czym była mowa wcześniej). Mimo to szafa w salonie może stanowić współczesną alternatywę do staromodnych komód i kredensów… Nie mniej jednak można w taki sposób zaaranżować salon, aby stojąca w nim szafa stanowiła ogromny atut. Rynek oferuje bogaty wybór szaf pasujących do każdego wnętrza, zarówno małego jak i dużego, klasycznego jak i nowoczesnego itd. zadziwiając jednocześnie bogatą paletą kolorów, form czy wzorów. Wśród nich możemy znaleźć szafy ze szklanymi frontami (sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach) lub też z frontami drewnianymi (sprawdzają się we wnętrzach klasycznych) a także w połączeniu obu tych faktur. Dość dużą popularnością cieszą się ostatnio szafy z elementami geometrycznymi (sprawdzają się w każdego typu wnętrzach).

Salon stanowi główne i reprezentacyjne pomieszczenie naszego mieszkania. Jest miejscem, w którym odpoczywamy i przyjmujemy gości, w związku z tym nie może być ono zbiorowiskiem zbyt wielu sprzętów. Zgodnie z powyższym szafa, która stanie w naszym salonie nie może być elementem dominującym. Powinna pasować do reszty mebli tak, aby stanowiła z nimi zgraną całość (a nie sprawiała wrażenie przypadkowego mebla).

Najlepszym rozwiązaniem zdaje się być wybranie szafy z przesuwnymi drzwiami. Wówczas taka szafa będzie stanowiła jednolitą płaszczyznę dzięki czemu świetnie wtopi się w pozostałą aranżację wnętrza. Dodatkowo jest to tego rodzaju mebel, który w prosty sposób można zagospodarować a przy tym bez większego problemu  można w nim wszystko odnaleźć. Szafa, na której frontach zamontujemy lustra w idealny sposób powiększy optycznie niewielki salon z drugiej strony sprawi, że stanie się on bardziej nowoczesny i przestronny. Z kolei samo lustro może stanowić świetny element dekoracyjny.

ubranie wyjęte z szafy do przymiarkiWażne! Jeśli nasza szafa stoi w salonie warto zrezygnować z takiej, która posiada szklane, przezroczyste drzwi; głównie przez wzgląd na to, że salon jest miejscem mało intymnym, prywatnym (w przeciwieństwie do sypialni). Chcąc uniknąć uczucia skrepowania np. przy gościach warto o tym pomyśleć wcześniej…

Z kolei wolno stojące, tradycyjne szafy odchodzą powoli w zapomnienie. Choć zapewniają nieco większe możliwości aranżacyjne (można je dowolnie przestawiać) to jednak są nieco mniej efektowne. Z drugiej zaś strony są „typowymi” meblami, które nieco bardziej sprawdzają się we wnętrzach sypialni aniżeli salonu. Jeśli jednak zdecydujemy się na tego rodzaju szafę miejmy świadomość, że w aranżacji salonu może mieć ona nieco mniej zalet aniżeli jej konkurentka – szafa  w zabudowie.

To jaką szafę wybierzemy zależy od naszych preferencji i potrzeb oraz wnętrza jakie posiadamy. Pamiętajmy jednak, że zanim wybierzemy tą konkretną szafę musimy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • jaka ma być jej pojemność (czy będzie to jedyna szafa w naszym mieszkaniu i ile musi pomieścić rzeczy),
  • jakie miejsce będzie na nią przeznaczone (czy będzie to cała ściana czy jedynie niewielki element danej przestrzeni),
  • jaki powinna mieć kolor i styl.

Odpowiedź na powyższe pytania pozwoli nam dobrać odpowiednią szafę, która stanowić będzie idealny element naszego wnętrza.